Amerikansk forsker til det danske arbejdsmarked: Drop jeres tro på, at de bedst kvalificerede altid får jobbet

Med et par års mellemrum har den amerikanske juraprofessor, Joan C. Williams lagt vejen forbi Danmark.
Hver gang har hun talt med ledere af danske virksomheder og organisationer om, hvordan man kan få en mere mangfoldig arbejdsplads.
Og hver gang har hun mødt en stærk overbevisning om, at der ikke er store udfordringer med ligestilling og lige muligheder på de danske arbejdspladser, selvom en række undersøgelser peger en anden retning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat















