Dan Jørgensen skal være Danmarks nye EU-kommissær

BRUXELLES: Han har været den bedst tippede mand til posten i måneder, hvis ikke år. Nu har han også fået regeringens velsignelse. Minister for udvikling og global klimapolitik for Dan Jørgensen (S) er onsdag officielt blevet indstillet til jobbet som dansk EU-kommissær.
Den tidligere EU-parlamentarikere har længe selv lobbyet for at få et comeback i Bruxelles.
Det er nu op til EU-kommissionsformand Ursula von der Leyen at vælge, hvad han skal beskæftige sig med de næste fem år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?












