DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”

Billigere benzin og diesel.
Det er både indholdet i Dansk Folkepartis borgerforslag, og midlet, partiet har brugt til at få flere til at støtte det.
Borgerforslaget er stillet af Dansk Folkepartis formand, Morten Messerschmidt, med flere DF-politikere som medstillere og har fredag nået de 50.000 støtteerklæringer nødvendigt for, at det nu vil blive fremsat som beslutningsforslag i Folketinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?












