Emanuel Rosing
Jørgen Isak Olsen
Kim KielsenGrønlands departement for fiskeri og fangst fastansætter departementschef
Emanuel Rosing har siden 7. september sidste år været konstitueret departementschef i Grønlands departement for fiskeri og fangst, efter hans forgænger, Jørgen Isak Olsen, blev fritstillet.
Nu bliver han fastansat i stillingen.
Det skriver Naalakkersuisut (Grønlands Selvstyre) i en pressemeddelelse.
Emanuel Rosing kommer fra en stilling som afdelingschef i departementet, hvor han har arbejdet siden 2018. Han startede sin karriere som fuldmægtig i Hjemmestyrets fiskeridirektorat tilbage i 1996.
"Han har i en årrække arbejdet indenfor branchen for fiskeri og fangst, og har derfor et indgående kendskab til arbejdsgangene. Han fortsætter med at gennemføre større opgaver. Jeg er glad for at vi fortsætter vores samarbejde," fortæller Kim Kielsen (S), der er naalakkersuisoq (minister) for fiskeri og fangst.
Omtalte personer

Emanuel Rosing
Departementschef, Grønlands departement for fiskeri og fangst

Jørgen Isak Olsen
Fhv. departementschef, Grønlands departement for fiskeri og fangst

Kim Kielsen
Formand for og medlem af Inatsisartut (løsgænger, tidl. Siumut), formand, Vestnordisk Råd, fhv. formand og fhv. naalakkersuisoq for fiskeri og fangst, Naalakkersuisut
- Seniorforsker: Vi er reelt magtesløse over for den russiske skyggeflåde i Østersøen
- SVM-regeringen i skrottet strategi: Havne må finde alternativer til klapning
- Dansk Erhverv: Det er absurd, at en forældet havnelov kan hugge bremsen i for solcelleanlæg
- Dansk Metal: Uden danske ordrer risikerer opbakningen til oprustningen at falme



















