Hjemlandet kan være klods om benet på spansk fregat-bejler

4. marts 2026 kl. 05.00
Hjemlandet kan vise sig at blive en klods om benet på den spanske statsejede skibsbygger Navantia, der byder sig til i den danske fregatkonkurrence.
Danmarks indkøb af nye fregatter handler nemlig om mere end, hvilket værft der skal bygge skibene for os, eller hjælpe os med at bygge skibene. Det handler også om valg af strategisk samarbejdspartner på landeniveau.
Her er Danmark og Spanien et meget umage par på den forsvars- og sikkerhedspolitiske scene, siger Altingets EU- og Nato-analytiker Thomas Lauritzen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?

















