
John Wagner
Politisk kommentator og bestyrelsesmedlem, fhv. generalsekretær, Konservative (1988-1992)
"Det kan gå op. Det kan gå ned. Det skal nok gå", sagde Poul Schlüter ved afslutningen på et lidt deprimerende konservativt landsrådsmøde i 1993, hvor det knagede gevaldigt i både KV-regeringen og i partiet, der var lammet af Tamil-sagen og stod svagt i meningsmålinger.
Ved kommunalvalget tirsdag gik det både op og ned for Det Konservative Folkeparti. Overraskende markant op med antallet af konservative borgmestre. Forventet ned med antallet af stemmer på partiet, "men ikke så meget, så det gør noget", for at citere en anden af Schlüters oneliners.
For Mona Juul kan tirsdagens kommunalvalg blive præcis det afsæt, hun må have drømt om at få frem mod det kommende folketingsvalg.
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
Nyhedsoverblik

Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering

Fregatter à la carte: Fleksible spaniere positionerer sig i et uafklaret dansk fregatvalg

Hjemlandet kan være klods om benet på spansk fregat-bejler

Franskmændene lover dansk produktion, hvis regeringen vælger deres fregat

Briter er klar til at bygge fregatter i Frederikshavn

Tyskerne indtog Langelinie med et krigsskib for at få os til at købe krigsskibe

Dobbelt værftsbesøg: Når gode intentioner bliver taget anderledes ned















