Bliv abonnent
Annonce
Om  
Lene Bjørn Serpa

Mærsks bæredygtighedschef stopper

Lene Bjørn Serpa stopper efter 15 år i Mærsk.
Lene Bjørn Serpa stopper efter 15 år i Mærsk.Foto: Lene Bjørn Serpa/Linkedin
28. januar 2026 kl. 15.17

Efter 15 år i virksomheden stopper Mærsks bæredygtighedschef Lene Bjørn Serpa.

Hun fratræder 1. marts.

Det skriver Lene Bjørn Serpai et opslag på Linkedin.

Læs også

 "Det har været et stort privilegie, og jeg er taknemmelig for alt det, jeg har lært gennem årene. Nu er det tid til at tage fat på nye udfordringer. Verden føles meget anderledes, og selvom målene er de samme, er vi – fællesskabet om virksomheders bæredygtighed– nødt til at udstikke nye veje mod bæredygtig forretning og reel forandring," skriver Lene Bjørn Serpai.

Lene Bjørn Serpa blev ansat som rådgiver i Mærsk bæredygtighedsafdeling i 2011 og har været tilknyttet afdelingen lige siden. I 2021 blev hun direktør for bæredygtighed og ESG.

Lene Bjørn Serpa er uddannet i international business administration og modern languages fra CBS. Hun har tidligere i karrieren været ansat i Novo Nordisk.

Læs også

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026