Bliv abonnent
Annonce

Motorproducent efter ny viden om metan-udslip: Der skal målere på alle skibe

Der er brug for måling af skibes udledninger, mener Jesper Bonde.
Der er brug for måling af skibes udledninger, mener Jesper Bonde.Foto: Marcus Brandt/AP/Ritzau Scanpix
22. februar 2024 kl. 03.00

Der er helt generelt dårligt styr på de reelle udledninger af klima- og miljøskadelige stoffer fra den globale skibsfart. 

Hvis du sætter livemonitorering op i skorstenen, så tror jeg, at rederierne kommer til at rapportere en væsentligt større udledning, end de gør i dag.

Jesper Bonde
Administrerende direktør, Wärtsilä Denmark

Sådan lyder det fra administrerende direktør hos Wärtsilä Denmark, Jesper Bonde, efter en ny undersøgelse har vist, at metan-udslippet for naturgasskibe (LNG) er langt højere end antaget. 

”Problemet er, at vi som industri har valgt, at vi måler emissioner på en hyper-optimistisk måde. Det er baseret på målinger af motoren i en idealsituation, hvor den fortsat er på fabrikken og endnu ikke er monteret på et skib,” siger Jesper Bonde.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026