
BRUXELLES: Folk med mange år på bagen i EU-politik kan huske dengang i 2008, hvor Polens præsident pludselig dukkede uindbudt op til et topmøde bare for at irritere sit lands daværende regeringsleder, Donald Tusk.
Det var den nu afdøde præsident Lech Kaczynski fra det nationalkonservative parti Lov og Retfærdighed (PiS), der dengang pludselig stod i topmødecenterets pressebar og brokkede sig over, at han ikke var inviteret.
Nu om dage er Tusk igen leder af den polske regering, han er stadig i nærkamp med PiS, og efter søndagens præsidentvalg risikerer han at se samme type konflikt med republikkens nyvalgte statsoverhoved.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack ElholmHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Vi vil ikke høre Claude diskutere med ChatGPT. Nu indfører Altinget retningslinjer for debat
















