Christel Schaldemose
Mikkel Holm TvedSocialdemokratisk EU-spids ansætter nye rådgivere og kontorchef

Med to nye rådgivere, hvor den ene også bliver kontorleder, styrker Christel Schaldemose (S) sit hold i Europa-Parlamentet.
Jens Gustav Aagerup Jensen og Mikkel Holm Tved har begge pakket kufferterne og taget turen til Bruxelles, hvor de skal finde sig til rette i deres nye jobs som politiske rådgivere. Jens Gustav Aagerup Jensen skal udover rollen som rådgiver også være kontorleder. Det oplyser hovedpersonerne selv på LinkedIn.
Jens Gustav Aagerup Jensen har en uddannelse i politisk kommunikation og ledelse fra CBS, kommer fra en stilling som fuldmægtig i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering og har været aktiv i den socialdemokratiske studenterforening Frit Forum.
Mikkel Holm Tved var i foråret 2024 i praktik for netop Christel Schaldemose i Europa-Parlamentet.
Omtalte personer
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
Nyhedsoverblik

Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering

Fregatter à la carte: Fleksible spaniere positionerer sig i et uafklaret dansk fregatvalg

Hjemlandet kan være klods om benet på spansk fregat-bejler

Franskmændene lover dansk produktion, hvis regeringen vælger deres fregat

Briter er klar til at bygge fregatter i Frederikshavn

Tyskerne indtog Langelinie med et krigsskib for at få os til at købe krigsskibe

Dobbelt værftsbesøg: Når gode intentioner bliver taget anderledes ned












