Troels Lund fastholder kursen over for landbruget: ”Spørgsmålet er ikke, om der kommer en CO2-afgift. Spørgsmålet er, hvordan den bliver indrettet”

Hvis landbruget havde håbet på en markant, ny kurs fra Venstre, efter Ellemanns exit som V-formand, så ser det ikke ud til at være tilfældet.
Økonomi- og forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) – som lige nu er eneste kandidat til at blive Venstres næste formand – gjorde nemlig onsdag klart over for de danske landmænd, at han er på linje med den tidligere formand i forhold til en CO2-afgift på landbruget.
”Det er rigtigt, som Jakob Ellemann sagde sidste år. Spørgsmålet er ikke, om der kommer en CO2-afgift. Spørgsmål er, hvordan den bliver indrettet,” sagde ministeren.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Maritim kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Maritim
Indsigt

Peder Hvelplund spørger Sophie LøhdeHvad er ministerens holdning til en økonomisk ligestilling af genvejsfærger og ø-færger?
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Lisbeth Bech-Nielsen spørger Troels Lund PoulsenHvad kan ministeren oplyse om den maritime overvågning og beskyttelse af søkabler?
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
Nyhedsoverblik
Fregat, Fregatte, frigate, frigate, fragata?
Danske værfter møder hård konkurrence fra udenlandske skibsbyggere.

Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering

Fregatter à la carte: Fleksible spaniere positionerer sig i et uafklaret dansk fregatvalg

Hjemlandet kan være klods om benet på spansk fregat-bejler

Franskmændene lover dansk produktion, hvis regeringen vælger deres fregat

Briter er klar til at bygge fregatter i Frederikshavn

Tyskerne indtog Langelinie med et krigsskib for at få os til at købe krigsskibe

Dobbelt værftsbesøg: Når gode intentioner bliver taget anderledes ned














