Bliv abonnent
Annonce

Byråd godkender lokalplan for krigsskibsfabrik i Frederikshavn Havn

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og flere forsvarsordførere besøgte tidligere på året Frederikshavn for at inspicere den grund, kommunen har udpeget som hjemsted for produktionen af danske krigsskibe. 
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og flere forsvarsordførere besøgte tidligere på året Frederikshavn for at inspicere den grund, kommunen har udpeget som hjemsted for produktionen af danske krigsskibe. Foto: Michael Madsen (PR-foto fra Business Region North)
19. august 2025 kl. 01.00

Opdateret 22. august efter vedtagelse i byrådet. 

Frederikshavn Kommune er nu endnu et skridt nærmere at kunne lægge hus til en ny krigsskibsfabrik.

Således har kommunen onsdag 20. august vedtaget en ændret lokalplan for Frederikshavn Havn, som regeringen og forsvarsforligskredsen før sommerferien udpegede som det sted, hvor Danmark skal bygge krigsskibe.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026