Bliv abonnent
Annonce
Om  
Morten Møller Pedersen

Mærsk-veteran bliver vicetopchef hos Fayard skibsværft

Morten Møller Pedersen vil indgå i den daglige ledelse af det familieejede, fynske skibsværft Fayard sammen med administrerende direktør Thomas Andersen og driftschef Kristian Eidnes Andersen.
Morten Møller Pedersen vil indgå i den daglige ledelse af det familieejede, fynske skibsværft Fayard sammen med administrerende direktør Thomas Andersen og driftschef Kristian Eidnes Andersen.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
28. marts 2025 kl. 09.29

Morten Møller Pedersen bliver ny viceadministrerende direktør på skibsværftet Fayard.

Det skriver ShippingWatch.

Morten Møller Pedersen har siden 2022 været ansat som vicedirektør for Integration and Operational Excellence i det amerikanske offshore boreselskab Noble Corporation. Før da har han arbejdet i A.P. Møller-Mærsk i en årrække — senest som vicedirektør for Maintenance and Asset Integrity i Mærsk Drilling.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026