USA giver Novozymes og Danisco et skulderklap

28. februar 2008 kl. 15.02
Novozymes og Danisco er blandt fire udvalgte selskaber, som det amerikanske energiministerium vil støtte finansielt til udviklingen af andengenerationsbioetanol.
Puljen på 33,8 mio. dollar bliver spredt over de næste fire år, men det er endnu ikke afgjort, hvordan pengesummen skal deles mellem de fire forskningsprojekter.
Jyske Banks aktieanalytiker Jens Houe Thomsen ser det som noget ganske positivt, at de to danske selskaber bliver nævnt i amerikanske sammenhæng.
"Det viser, at de begge er godt inde i varmen, og det er et skulderklap, der dokumenterer, at Novozymes og Danisco er seriøse spillere på markedet. Det understreger samtidig, at danske enzymproducenter er globalt førende," siger Jens Houe Thomsen til borsen.dk.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Miljø kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Grønnegård: Er tiden inde til at bryde landbrugets forbløffende magtposition?
- Livet på landet er den nye slagmark
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april














