Copenmind - en forsigtig succes

Vi synes, at fokus på cleantech passer perfekt til os. Og selv om vi har været på andre messer, er det unikke på Copenmind, at der er lagt op til matchmaking mellem virksomheder og universiteter.
Jennifer Allen
Portland State University
Der skal to til tango. Og selv om der måske manglede en dansepartner eller to, var der da lidt gang i lakskoene på den tre dage lange Copenmind-konference, som sluttede i går i Bella Centeret i København.
Formålet med konferencen var, at universiteter og virksomheder inden for det såkaldte cleantech-område (ren teknologi) fra hele verden skulle mødes, udveksle erfaringer og måske ligefrem finde sammen i konkrete kommercialiserbare forskningsprojekter.
130 universiteter fra hele verden
I messeområdet i Bella Centeret var 130 universiteter fra hele verden repræsenteret med forskningsprojekter rækkende fra bæredygtig produktion af levende foder til opdrætsfisk til systemer til genbrug af de flydende krystaller, der bruges i blandt andet LCD-fladskærmsapparater.
- Moderaternes akavede griseforslag lyder som bluff
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Nye grønne ordførere ser frem mod den nye valgperiode: ”Afgørende handling er indtil videre udeblevet”

















