Millioner til fremtidens melorme-mad
23. november 2016 kl. 11.18
Står det til Innovationsfonden og Teknologisk Institut skal Danmark være førende i produktionen af melorme til foder og erstatning af danskernes sædvanlige oksefars. Det skriver FoodSupply.
Den lille orm er både proteinrig og god for miljøet. Produktionen af melorme udleder 100 gange mindre CO2 end den tilsvarende mængde oksefars, og derfor har projektet nu fået 28 millioner kroner til at komme godt i gang.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Miljø fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- Vismænd bakker op om sprøjteforbud – men ser problemer med kvælstofmodel
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
















