Bliv abonnent
Annonce

Regeringen vil ophæve fiskeforbud ved Cheminova

Cheminova, som i dag hedder FMC Rønland, ligger på Harboøre Tange, hvor Folketinget har bevilget 630 millioner kroner til oprydning i forureningen. Det arbejde foregår stadig.
Cheminova, som i dag hedder FMC Rønland, ligger på Harboøre Tange, hvor Folketinget har bevilget 630 millioner kroner til oprydning i forureningen. Det arbejde foregår stadig.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
28. marts 2025 kl. 06.00

I årtier har det været forbudt at fiske ved kemifabrikken Cheminova på Harborøre Tange, fordi fabrikken har udledt miljø- og sundhedsskadelige stoffer i et omfang, så det regnes for en af Danmarks største generationsforureninger.

Men som led i en større runde regelforenklinger i sit ministerium vil fødevareminister Jacob Jensen (V) ophæve en bekendtgørelse om fiskeforbud ved Harboøre Tange. Den første bekendtgørelse om fiskeforbud kom i 1983, og det har været forbudt siden.

Det jo forurenet, for fanden,

Bjarne Hansen
Miljøforkæmper

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026