Institut for Naturvidenskab og Miljø på Roskilde Universitet har udnævnt seniorforsker Mette Sørensen fra Kræftens Bekæmpelse som ny adjungeret professor gældende for de næste fem år.
Det skriver Roskilde Universitet i en pressemeddelelse.
Mette Sørensen er ansat som seniorforsker ved Kæftens Bekæmpelses afdeling for Kost, Gener og Miljø, hvor hendes forskningsområde særligt er at undersøge de helbredsmæssige konsekvenser af trafikstøj og anden støjforurening.
"Udnævnelsen som adjungeret professor på Roskilde Universitet har stor betydning for mig, da det motiverer til, at vi kombinerer vores kompetencer i et tværvidenskabeligt samarbejde af høj kvalitet. Desuden giver det mig muligheden for at rekruttere dygtige fremtidige forskere blandt de studerende," siger Mette Sørensen ifølge pressemeddelelsen.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Moderaterne svarer igen: Vi vil ikke lade landbruget skrive drejebogen for grisene
- Prodekan og direktør: Myndighedsrådgivningen er voldsomt presset. Det går ikke at skære mere
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Kommunalteknisk Chefforening: Der er behov for en national biodiversitetsordning

















