Verdens Skove anklager Naturstyrelsen for hærværk

5. februar 2019 kl. 03.00
Vi har kompromitteret samarbejdet, men det er ærgerligt, at Verdens Skove ryger så meget i affekt, for vi har alle sammen det samme mål, nemlig at etablere et godt overdrev.
Henrik Olsen
Arealforvalter, Forsvaret
Brombær er for mange danskere en dejlig sommerspise, men i det sønderjyske naturområde Bjergskov er den tornede busk en plage.
Den vokser vildt og tager både plads og lys fra andre planter. Så langt er Naturstyrelsen og Verdens Skove enige.
De to nu forhenværende samarbejdspartnere har dog svært ved at blive enige om, hvad den mest hensigtsmæssige løsning på brombærproblemet er.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Miljø fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Miljø
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 136 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
- L 137 Lov om miljøbeskyttelse med videre (Miljø- og Ligestillingsministeriet)1. behandling
















