Enhedslisten kritiserer Københavns Kommune for smøl
26. januar 2009 kl. 10.20
I strid med loven må mange borgere vente i flere år på en afgørelse af deres sager om førtidspension i Københavns Kommune, og det gør de berørte borgere endnu mere syge, skrev Dagbladet Politiken i fredags.
Ifølge avisen har kommunen har selv opgjort puklen af uafsluttede sager om førtidspension til 1.700 sager. En intern undersøgelse fra konsulentfirmaet Capacent viser, at en række af de uafsluttede sager er indledt helt tilbage i 2004.
Undersøgelsen viser samtidig, at flere end 700 ud af de i alt 3.200, der søger førtidspension, har ventet i mindst to-tre år.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag


























