Bliv abonnent
Annonce

Lægeforeningen: Godkendelsesordning skal være obligatorisk

12. november 2009 kl. 17.00

Alkoholmisbrugere skal sikres behandlingstilbud af høj faglig kvalitet - uanset hvilken kommune de bor i. Det mener Lægeforeningen, der ligesom SF ytrer ønske om, at den kommunalt etablerede godkendelses- og tilsynsordning, der i fremtiden skal sikre kvaliteten i misbrugsbehandlingen, kommer til at omfatte behandlingsudbydere i alle landets kommuner.

"Vi mener, at ordningen skal være obligatorisk, fordi alkoholisme er en alvorlig sygdom, der ligesom alle andre sygdomme skal behandles på et solidt fagligt grundlag," siger Jette Dam-Hansen, der er ansvarlig for forebyggelsespolitikken i Lægeforeningens bestyrelse.

Også SF ønsker, at ordningen skal være obligatorisk:

"Laver man regler i én kommune, som ikke stemmer overens med en anden kommunes regler, så kan de dårlige behandlere jo bare flytte til en anden by," siger SF's sundhedsordfører Karl Bornhøft i en pressemeddelelse.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik



Her er de nye ordførere efter valget
Partierne er så småt begyndt at udpege nye socialordførere efter valget. Her kan du læse, hvem det er:

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026