Jane Alrø Sørensen er udnævnt til ny generalsekretær i Bedre Psykiatri.
Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
"Med Jane på posten får vi en stærk og erfaren leder med et solidt politisk og organisatorisk netværk og et stort engagement i frivilligarbejde og pårørendes vilkår," siger landsformand Mads Engholm i pressemeddelelsen.
Jane Alrø Sørensen har hidtil været sekretariatschef i Bedre Psykiatri. Som generalsekretær bliver hendes første fokusområder kommunalvalget og Bedre Psykiatris kommende 10-årsplan.
Jane Alrø Sørensen har tidligere været sekretariatsleder i Danske Studerendes Fællesråd. Hun har også beskæftiget sig med politik og var i to perioder i 2008 og 2009 midlertidigt medlem af Folketinget for SF.
Bedre Psykiatri arbejder for bedre vilkår for pårørende til personer med en psykisk sygdom. Organisationen har godt 11.000 medlemmer.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
























