EL og V: Udspil stopper ikke afspecialisering

Vi ved allerede nu, at der også er store udfordringer for grupper som blinde, udviklingshæmmede og døve. Hvorfor skal vi så vente med at sikre højt specialiserede tilbud til disse grupper?
Hans Andersen (V)
Handicapordfører
Regeringen vil:
- Etablere en ny dialogbaseret national koordinationsstruktur for den højt specialiserede sociale indsats på socialområdet i regi af Socialstyrelsen.
- Give Socialstyrelsen kompetence til i helt særlige tilfælde at fastlægge en tilbudsstruktur på et område.
- Lette kommunernes etableringsomkostninger ved oprettelse af højt specialiserede tilbud gennem en ny lånepulje.
- Give kommunerne friere rammer for at understøtte driften af specialiserede tilbud gennem særlige finansieringsordninger og etableringstilskud.
- Udarbejde nationale retningslinjer for den specialiserede rehabiliteringsindsats for mennesker med svære spiseforstyrrelser.
- Sikre et styrket fagligt grundlag for den højt specialiserede indsats.
Sådan lyder vurderingen fra Enhedslisten og Venstre af regeringens udspil, der blandt andet foreslår ændringer af det specialiserede socialområde som opfølgning på evalueringen af kommunalreformen.
"Udspillet tilgodeser ikke de allermest udsatte grupper. Vi ved allerede nu, at der er områder, der ikke bliver dækket ordentligt ind. Derfor går vi ind til forhandlingerne for at skabe en mere klar opgave- og kompetencefordeling," siger Finn Sørensen.
Han mener, at regeringen har lyttet for lidt til bekymringerne fra handicaporganisationerne i høringsrunden, og ønsker, at udvalgte grupper med højt specialiserede behov placeres i regionerne.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
























