
2. april 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Et år er gået, siden Frederik Vad (S) stod på talerstolen i Folketinget og talte om det, han kaldte 'den tredje erkendelse.'
Han advarede mod en ny form for samfundstrussel: Individer med minoritetsbaggrund, som har job og uddannelse – men som stadig modarbejder samfundet indefra. En vigtig tale, som satte gang i refleksion og debat, også på venstrefløjen.
Men spørgsmålet trænger sig på: Har det gjort en forskel?
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Martin Dahl59 årI dag
Direktør, Frederiksbergfonden
Anne Kristine Grosbøll53 årI dag
Leder, National koordination, Socialstyrelsen, fhv. centerchef, Instituttet for Blinde og Svagsynede

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
























