Gigtforeningen kritiserer fleksjob-forslag
Når personer på fleksjob-ordningen i fremtiden skifter job, vil de blive underlagt et nyt regelsæt, der betyder lavere løn for de fleste. Og det er stærkt kritisabelt, mener man i Gigtforeningen og Foreningen af Unge med Gigt (FNUG) som reaktion på regeringens udspil til en reform af fleksjob-ordningen.
"Det er kynisk at påstå, at denne reform er for de syges skyld, og at den skal sikre dem en plads i toget. Den handler om, at landet skal spare, og at de med færrest ressourcer står i forreste række, når regeringen svinger sparekniven," siger James Rickmann, formand for FNUG, og Lene Witte, direktør i Gigtforeningen, i en fælles udtalelse til regeringens udspil.
Det at blive underlagt nye regler ved jobskifte vil reelt stavnsbinde personer på fleksjob i deres nuværende jobs, mener de.
Indsigt
Elisabet Michelsen60 år20. maj
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Martin Dahl59 år20. maj
Direktør, Frederiksbergfonden
Anne Kristine Grosbøll53 år20. maj
Leder, National koordination, Socialstyrelsen, fhv. centerchef, Instituttet for Blinde og Svagsynede

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag























