God idé med imampause
Regeringen har efter Muhammed-sagen valgt at "tage en pause", når det gælder møder med de danske imamer.
Er det efter din mening den rigtige beslutning?
Det mener et stort flertal af danskerne, der bakker helt op om regeringens "imam"-pause, fremgår det af en ny A&B Analyse udført for netavisen Altinget.
Til højbords
Imamerne har tidligere været til møder med såvel integrationsministeren som statsministeren, således var den stærkt omdiskuterede imam Abu Laban til møde på Marienborg i efteråret.
Men allerede før sidste uges afsløringer af imamernes yderliggående synspunkter i en fransk TV-udsendelse, havde integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) åbent konkluderet, at imamerne nu får en pause. Det skyldes ikke mindst deres konfrontatoriske optræden under Muhammed-krisen.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
























