Et enigt ansættelsesudvalg har peget på Peter Arhnung som ny chef for Center for Børn, Unge og Familier i Helsingør Kommune.
Det skriver Helsingør Dagblad.
Med undtagelse af et par korte afstikkere har Peter Arhnung været ansat i Helsingør Kommune siden 2003, blandt andet som pædagogisk konsulent og som centerchef for Ungdoms Uddannelses Vejledning (UU) Øresund. Han har også flere års erfaring som skoleleder. De sidste knap tre år har han været områdeleder for dagtilbud i kommunen.
"Peter Arhnung har en meget tværfaglig og visionær opfattelse af, hvordan de fremtidige udfordringer på det samlede børne- og ungeområde kan imødekommes," siger direktør i kommunen Lars Rich om ansættelsen.
Arhnung afløser Birgitte Wittendorff efter nytår, men fungerer indtil da stadig som områdeleder for dagtilbud i kommunen.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
Nyhedsoverblik

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance























