Hjerneskadeforeningen, der yder rådgivning til hjerneskaderamte familier og arbejder for at forbedre forholdene for hjerneskaderamte og deres pårørende, har valgt ny formand.
På weekendens repræsentantskab valgte foreningen Jette Sloth Flohr som deres nye landsformand. Hun er til daglig leder af foreningens afdeling i Aarhus.
"Mit fokus vil være på hele den hjerneskaderamte familie og på at styrke Hjerneskadeforeningens lokalafdelinger, så vi endnu bedre kan støtte og hjælpe ramte og pårørende i alle dele af landet. Aarhus har Hjerneskadeforeningens største lokalafdeling med daglige aktiviteter til ramte og pårørende. De erfaringer og den viden, jeg har fået ved at bygge Aarhus-afdelingen op til det, den er i dag, kan jeg bruge i mit nye arbejde som formand for landsforeningen," siger den nye formand i en pressemeddelelse fra foreningen.
Indsigt
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Martin Dahl59 årI dag
Direktør, Frederiksbergfonden
Anne Kristine Grosbøll53 årI dag
Leder, National koordination, Socialstyrelsen, fhv. centerchef, Instituttet for Blinde og Svagsynede

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag
























