20. marts 2018 kl. 12.19
Pernille Tanggaard Andersen, 45 år, er netop udnævnt til professor i sundhedsfremme og sundhedssociologi ved Forskningsenheden for Sundhedsfremme ved Syddansk Universitet. Det skriver Syddansk Universitet i en pressemeddelelse til Altinget.
Siden 2005 har Pernille Tanggaard Andersen været ansat ved Forskningsenheden for sundhedsfremme ved SDU Esbjerg, hvor hun de seneste to år har været forskningsleder. Hun har desuden publiceret i flere lærebøger både indenfor sundheds- og sociologiområdet.
Pernille Tanggaard Andersen er uddannet sociolog fra Aalborg universitet i 1998 og fik sin ph.d.- grad på et nationalt forskningsprojekt på Gender, Empowerment and Politics (GEP), mellem universiteterne i Ålborg og København.
- Ombudsmanden går ind i sag om lovbrud i børnesager
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
Nyhedsoverblik
Her er de nye ordførere efter valget
Partierne er så småt begyndt at udpege nye socialordførere efter valget. Her kan du læse, hvem det er:

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance





















