Velfærdsoverblik: Ældreboliger, Ulighedens Topmøde og verdenskongres

Velkommen til endnu en uge med nye spændende arrangementer på velfærdsområdet. Hvis du ikke allerede har en kop kaffe i hånden, er der mandag morgen møde om fremtidens ældreboliger. Senere på ugen er der konference om arbejdsmarkedet i Øresund, og sidst på ugen afholdes Ulighedens Topmøde.
Derimellem sniger der sig lidt samråd og lovbehandling ind. Blandt andet skal sundhedsminister Magnus Heunicke (S) redegøre for, hvad regeringen vil gøre for at nedbringe ventetiden på autorisation af udenlandske læger.
MANDAG
Fremtidens Fleksible boliger
Dansk Erhverv og Selveje Danmark inviterer til morgenkaffe og møde om fremtidens fleksible boliger. Fokus er fremtidens ældreboliger og seniorfællesskaber med udgangspunkt i borgernes ønsker og behov for boliger i livets forskellige faser.
Indsigt
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Martin Dahl59 årI dag
Direktør, Frederiksbergfonden
Anne Kristine Grosbøll53 årI dag
Leder, National koordination, Socialstyrelsen, fhv. centerchef, Instituttet for Blinde og Svagsynede

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Socialborgmester: Det er direkte skadeligt at oversætte Housing First til dansk
- KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag























