Velfærdsoverblikket: Det sker i uge 5

31. januar 2021 kl. 20.00
Fakta
FAKTA
Velfærdsoverblikket- Hver mandag giver Altinget et overblik over begivenhederne på velfærdsområdet i løbet af den kommende uge.
- Det kan være samråd, lovbehandlinger, høringer, konferencer, kongresser, årsmøder eller planlagte politiske forhandlinger.
- Fokus ligger på områderne kommunal, arbejdsmarked, social, børn, ældre og sundhed, og overblikket vil være på fagportalerne af samme navn på Altinget.
- Skriv til research@altinget.dk, hvis du vil varsle en begivenhed, som kunne indgå i velfærdsoverblikket
TIRSDAG
Vaccinemangel
I Dansk Folkeparti har man læst i den internationale presse, at EU kan løbe tør for vacciner, samt at andre EU-lande som Tyskland muligvis er begyndt at købe vacciner uden om EU. Det har fået Morten Messerschmidt og Liselotte Blixt fra DF til at indkalde sundhedsminister Magnus Heunicke (S) i samråd.
DF'erne vil have ministeren til at kommentere på en artikel i det tyske Det Spiegel. Her fremgår det, at der har været udfordringer med EU’s indkøb af vacciner, der i sidste ende kan føre til mangel på vaccinedoser. Messerschmidt vil også have ministeren til at forholde sig til, om det er korrekt, at EU har takket nej til vacciner, så alle i EU kunne blive vaccineret.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Se kortet: 79 kommuner bruger knap tre milliarder kroner mere på socialområdet
- Alle sociale tilbud bør arbejde med bæredygtighed. Sådan har vi gjort på Kofoeds Skole
- Socialrådgiver til DH: Hvordan kunne det tage jer så lang tid at reagere på omstridt radioprogram?
























