Bliv abonnent
Annonce

Læk af personoplysninger fra Rigshospitalet skal undersøges

Foto: Colourbox
9. maj 2014 kl. 12.51

Det er altafgørende, at personalet lever op til tavshedspligten, for at patienterne kan have tillid til, at de er i gode hænder hos os.

Jannik Hilsted
Lægelig direktør på Rigshospitalet

"Det er altafgørende, at personalet lever op til tavshedspligten, for at patienterne kan have tillid til, at de er i gode hænder hos os."

Sådan lyder det fra lægelig direktør på Rigshospitalet Jannik Hilsted i en pressemeddelelse, efter pressens dækning af lækkede oplysninger fra personale på Rigshospitalet. 

Hos Rigshospitalet kender man til to-tre konkrete tilfælde, hvor sager med lækkede oplysninger har ført til fyringer. Derfor igangsætter man nu en undersøgelse, der skal klarlægge, om it-systemerne er sikre nok, og om der kan findes mønstre i de modtagne klager. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026