Danskerne: Fingrene fra benzinprisen
Jeg synes, at det her giver venstrefløjen et forklaringsproblem. Det viser, at de er ude af trit med virkeligheden i forhold til, hvordan folk oplever deres dagligdag.
Kim Andersen (V)
Skatteordfører
Bør man hæve afgifterne på benzin og diesel for at gøre det mere attraktivt at bruge den kollektive trafik?
Svarene fordelte sig sådan:
Ja: 16,3 pct.
Nej: 79,0 pct.
Ved ikke: 4,7 pct.
Meningsmålingen er internetbaseret, men den tager højde for de usikkerheder, der er forbundet med nettet, så panelet fremstår som repræsentativt.
Godt 80 pct. af danskerne er imod at hæve afgifterne på benzin og diesel for at gøre det mere attraktivt at bruge den kollektive trafik. Det viser en undersøgelse blandt 1249 danskere, som analyseinstituttet A&B har foretaget for Altinget.
Venstres skatteordfører Kim Andersen mener, at venstrefløjen er ude af trit med vælgerne:
"Jeg synes, at det her giver venstrefløjen et forklaringsproblem. Det viser, at de er ude af trit med virkeligheden i forhold til, hvordan folk oplever deres dagligdag. Folk har en bil, fordi de har brug for den. For at passe deres arbejde og få familiens forpligtelser til at hænge sammen," siger Kim Andersen.
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Ny rapport: Vejafgifter kan få trafikken til at falde markant
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Folketingets vagthund kommer med skarp kritik af regeringen og Energinet


















