Torben Boldsen
Jacob BundsgaardBestyrelsesformand for Aarhus Lufthavn træder tilbage
Torben Boldsen tiltrådte sin formandspost i bestyrelsen for Aarhus Airport i 2015. Dengang havde han til opgave at lave en omfattende turnaround og skaffe flere passagerer, nye ruter og private investorer.
De opgaver er nu løst, og Boldsen er klar til nye udfordringer.
Det skriver Aarhus Lokalavis.
"Torben Boldsen har samlet og stået i spidsen for en erhvervsorienteret bestyrelse, der med et skarpt strategisk fokus på ruteudvikling, markedsføring og økonomi har tredoblet rutenettet, skabt massiv passagervækst og lagt fundamentet til en voksende sund forretning," udtaler Jacob Bundsgaard, der er borgmester i Aarhus og fortsætter:
"Dermed har Torben Boldsen kørt forretningen i stilling til det gearskifte, der nu kommer i form af nye kræfter og større likviditet."
Under Boldsens tid som bestyrelsesformand har lufthavnen indgået samarbejder med SAS, EasyJet, Spies og Apollo. De har desuden fået en ny investor, der med 30 millioner fik 20 procent ejerandel.
Den nye bestyrelse er ved at blive nedsat og skal til debat i byrådet i Aarhus onsdag.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler




















