Dansk PersonTransport: Grønne mål for busser kræver infrastruktur og støtte

Turist- og fjernbusser har andre behov og udfordringer end resten af transportsektoren, når denne del af den tunge transport skal foretage den grønne omstilling.
Det står klart med Vejdirektoratets nyligt offentliggjorte Analyse af ladebehov for turist- og fjernbusser.
Dansk PersonTransport og operatørerne har bidraget til udarbejdelsen af analysen med data og faglig viden om ruter og behov – og vi er glade for, at analysen bekræfter, hvor afgørende det er, at passagernes og operatørernes behov for stor fleksibilitet tilgodeses, hvis den grønne omstilling skal lykkes for denne del af transportsektoren.
Særligt turistbusser anvendes typisk til mange forskellige typer kørsel. Et dagsprogram kan typisk bestå af børnehavekørsel om morgenen, sightseeingture med turister i løbet af dagen og koncertgæster på tværs af landet om aftenen.
Ladepunkter skal tilpasses passagernes behov
Samtidig er passagerer ikke gods, og derfor har turist og fjernbusserne andre behov end lastbilerne, når der skal lades undervejs.
Sikre adgangsveje til og fra bussen, samt ordentlige mad- og toiletfaciliteter til passagererne, er nogle af branchens prioriteter.
Vejdirektoratets analyse bekræfter de opmærksomhedspunkter, vi som branche har lagt vægt på; Vejdirektoratet peger blandt andet på, at der bør etableres offentlig ladeinfrastruktur ved centrale trafikknudepunkter og destinationer – optimalt lades busserne op de steder, hvor de alligevel gør ophold – herunder på rastepladser langs motorvejsnettet, busterminaler i større byer og udvalgte turistmål.
Hvis vi skal nå målet om, at turist- og fjernbusserne har reduceret deres CO2-emissioner med 65 procent i 2035, kræver det økonomiske incitamenter
Alexander Höilund
Erhvervspolitisk konsulent, Dansk PersonTransport
Disse lokationer afspejler bussernes faktiske kørselsmønstre og vil være afgørende for at sikre driftssikkerhed og fleksibilitet for turist- og fjernbusserne over lange distancer i hele Danmark.
Men data og analyser alene skaber ikke omstilling. Hvis vi skal nå målet om, at turist- og fjernbusserne har reduceret deres CO2-emissioner med 65 procent i 2035, kræver det økonomiske incitamenter – allerede i 2040 er målet en CO2-reduktion på 90 procent.
I skrivende stund er cirka 1 procent af fjern- og turistbusserne i Danmark elektriske. I Vejdirektoratets analyse fremgår det, at vi kun når en bestand på 14 procent elektriske turist- og fjernbusser i 2035 – og i den nye Klimafremskrivning 2025 anslås det, at tallet blot når op på cirka 35 procent i 2040.
Det er et klart signal om, at markedet ikke kan løfte opgaven alene.
Skotsk model viser vejen
Vejdirektoratet kommer imidlertid med et godt eksempel fra Skotland, hvor busselskabet Ember i dag driver en 100 procent elektrisk fjernbusservice.
Det kunne kun lade sig gøre takket være offentlig støtte – både til opsætning af ladestandere og til indkøb af busserne, hvor sidstnævnte typisk er to til tre gange dyrere end deres diesel-søskende.
Det viser, hvad der er muligt, når ambitioner følges op med konkret politisk handling.
Embers succes skal endda ses i lyset af, at markedet for elektriske turist- og fjernbusser først nu er under opbygning. Vejdirektoratets analyse gør opmærksom på, at der for nuværende kun er én producent af en elektrisk turistbus.
Men som man kan se på lastbilmarkedet, så går det pludseligt stærkt.
Derfor er det nødvendigt allerede nu for politikerne at prioritere etablering af en offentligt tilgængelig ladeinfrastruktur til de elektriske turist- og fjernbusser, samt etablere en økonomisk gulerod, som first movers kan benytte til at accelerere omstillingen.
Dansk PersonTransport foreslår derfor sammen med Dansk Erhverv, at der hurtigst muligt etableres en støttepulje på 300 millioner kroner som tilskud til merprisen på elektriske turist- og fjernbusser, samt til etablering af ladeinfrastruktur.
Det er oplagt, at finansieringen kan komme fra Danmarks udmøntning af EU’s sociale klimafond. Det er nødvendigt, hvis Danmark skal lykkes med den grønne omstilling af fjern- og turistbusser – og ikke bare lade det blive ved Vejdirektoratets gode analyse.
Artiklen var skrevet af
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- 100 elbusser mangler strøm fra Energinet: ”Det var slet ikke noget, vi tænkte kunne blive et problem”
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Folketingets vagthund kommer med skarp kritik af regeringen og Energinet
- International Transport Danmark: Den nye regering skal prioritere disse tre områder højest























