
"En af de mest ikoniske danske stemmer er blevet tavs."
Sådan skriver kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) på det sociale medie X, efter at forfatter, filminstruktør og mangeårige cykelsport-kommentator Jørgen Leth er død mandag aften.
"Gennem et langt og virksomt liv arbejdede Jørgen Leth utrætteligt for kunsten, og sørgede med stor entusiasme for, at danskerne kom på fornavn med alle cykelsportens mange facetter. Æret være hans minde," fortsætter ministeren.
Det var hans familie, der mandag aften oplyste, at Jørgen Leth var gået bort efter kort tids sygdom. Det meddelte forlaget Gyldendal til Ritzau.
I 1962 debuterede Jørgen Leth som forfatter med digtsamlingen "Gult Lys", og hans udgav sin sidste digtsamling 'Zombie' denne sommer i forbindelse med sin 88 års fødselsdag.
I filmens verden stod han blandt andet bag værker som 'Stjernerne og vandbærerne' og 'En forårsdag i helvede', der begge handler om cykelsporten. Igennem 1990'erne var han desuden fast kommentator på TV 2 ved det årlige Tour de France-cykelløb sammen med Jørn Mader.
Omtalte personer
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Dansk Luftfart og Metal Luftfart: Alle er klar til grønt flybrændstof. Undtagen politikerne


















