EU savner beviser for effekten af dansk højdekrav på transport af smågrise

31. maj 2024 kl. 02.00
Den danske regering har ikke dokumenteret, at de kommende krav til loftshøjder ved transport af smågrise øger dyrevelfærden.
Det mener i hvert fald ikke EU-Kommissionen, fremgår det af en udtalelse om de nye regler, som Kommissionen har sendt til Danmark.
Her skriver EU-Kommissionen, at medlemslande gerne må stille særlige krav til loftshøjden under dyretransporter for at øge dyrevelfærden, så længe de nationale regler ikke er strammere, end hvad der er nødvendigt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Erik Valentin Hansen81 år23. maj
Fhv. adm. direktør, A. Henriksen Shipping
Iddimanngiiu Jensen Bianco39 år23. maj
Naalakkersuisoq for boliger, infrastruktur, yderdistrikter og beredskab, medlem af Inatsisartut (Inuit Ataqatigiit)
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen















