Forsyningsselskaber advarer: Regeringen undervurderer udgifterne til ny Limfjordsforbindelse

23. marts 2022 kl. 03.00
Regningen for den tredje vejforbindelse over Limfjorden lyder ifølge Vejdirektoratets seneste prisoverslag på omkring syv milliarder kroner.
Men de faktiske omkostninger kan blive flere hundrede millioner kroner højere.
Sådan lyder advarslen fra Dansk Energi og Dansk Ledningsejerforum, der i to høringssvar til den udskudte anlægslov for vejprojektet kritiserer, at Vejdirektoratet har set bort fra en stor udgift i anlægsøkonomien.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Transport fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Peter Mikael Ostenfeld44 årI dag
Attaché (maritim/IMO) ved den danske ambassade i London
Frida Frost55 årI dag
Innovationschef, DTU Vind og Energisystemer, Leder af PowerLabDK, DTU, Bestyrelsesformand for Experimentarium
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Vismænd støtter håndsrækning til pressede billister. Men er "skeptiske" over for billigere benzin
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager














