Efter 18 år i spidsen for statens finansieringsfond har Christian Motzfeldt valgt at stoppe som direktør. Det skriver Vækstfonden.
Christian Motzfeldt siger, at Vækstfonden har været en fantastisk arbejdsplads.
Han stopper, fordi han vil bruge tid på andre aktiviteter:
"Det har været meget svært for mig at træffe beslutningen om at stoppe, men jeg ønsker nu mere tid til bestyrelsesarbejde med videre og vil derfor træde tilbage fra det daglige operationelle job som administrerende direktør," siger Christian Motzfeldt ifølge Vækstfonden.
Christian Motzfeldt blev ansat som direktør i Vækstfonden i marts 2001. Han er uddannet cand.oecon. fra Aarhus Universitet i 1986.
Nu starter processen med at finde en ny direktør, og stillingen bliver slået op i løbet af de kommende dage.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler




















