Bliv abonnent
Annonce
Om  
Erik Merkes Nielsen
Troels Blicher Danielsen

DanPilots direktør stopper

10. september 2025 kl. 09.03

DanPilots skal have ny direktør, da Erik Merkes Nielsen har meddelt bestyrelsen, at han stopper på posten.

Det oplyser DanPilot i en pressemeddelelse.

Indtil en ny direktør er fundet, træder bestyrelsesformand Troels Blicher Danielsen til som konstitueret direktør.

DanPilot er en selvstændig offentlig virksomhed, der varetager lodsvirksomheden i de danske farevande. Den er placeret under Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab og har Beredskabsstyrelsen (fagområdet Sikre Farvande) som tilsynsførende myndighed.

”DanPilot spiller en central rolle i dansk og international skibsfart. Den kommende administrerende direktør skal kunne føre virksomheden ind i en udviklingsfase, hvor lodsforretningen både bevares og moderniseres, samtidig med at der lægges fundamentet for nye forretningsområder,” siger Troels Blicher Danielsen.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026