EU-lande enige om indgreb mod løbske gaspriser

Ruslands invasion af Ukraine har sendt Europas gaspriser i vejret, men nu er EU’s medlemslande klar med et indgreb, der skal tage toppen af de værste gaspriser.
Med en ny aftale sættes der nemlig et prisloft på europæisk gashandel på 180 euro pr megawatt-time i perioder med ekstreme prisstigninger. I august nåede prisen op i nærheden af 330 euro.
Prisloftet er ikke en løsning på vores gaskrise. Løsningen er, at vi skruer ned, bruger mindre energi, og selvfølgelig at vi accelerer udbredelsen af vedvarende energi.
Lars Aagaard (M)
Klima-, energi- og forsyningsminister
Ifølge det tjekkiske EU-formandskab er det lykkedes at lave en aftale, der vil skærme borgere mod himmelflugt i energipriserne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- FGU-formand advarer mod at genåbne epx-aftale
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Enhedslisten får ny undervisningsordfører: "Min ambition er at blive en sværvægter"
- Dansk Metal: Søgetallene til erhvervsuddannelserne er alarmerende. Derfor er der ikke plads til vaklen om epx
























