Nathalia Feinberg
Ketil Karlsen
Louise Bang JespersenAmbassadørrokade i Udenrigsministeriet får flere kvinder i spil

Udenrigsministeriet foretager en ambassadørrokade, der både omfatter medarbejdere i ministeriet, der skal rejse ud, andre der skal forflyttes til nye job, og nogen, der skal hjem til Danmark.
Nathalia Feinberg stoppede allerede i februar som repræsentationschef ved det palæstinensiske selvstyre i Ramallah på Vestbredden. Hun er nu dansk ambassadør i Kabul i Afghanistan. Ketil Karlsen, der lige nu er EU-ambassadør i Abuja i Nigeria, overtager repræsentationen i Ramallah.
Kontorchef Louise Bang Jespersen bliver ny dansk ambassadør i Oslo. Jarl Frijs-Madsen tager derfor videre til Haag i Holland. Hans bror, Ole Frijs-Madsen, der er ambassadør i Prag, flytter til Zagreb i Kroatien. Nuværende kontorchef i Udenrigsministeriet Søren Kelstrup overtager ambassaden i Prag.
Dorthe Lange tiltræder som souschef på ambassaden i Beijing, mens Kirsten Geelan forlader Kuala Lumpur i Malaysia til fordel for ambassaden i Reykjavik i Island.
Sune Krogstrup, der er souschef på ambassaden i Etiopien, bliver ambassadør i Nigeria, hvor han afløser Jesper Kamp, som i stedet skal være generalkonsul i udviklingsområdet inden for hightech i Silicon Valley i Californien. Kontorchef Kira Smith Sindbjerg bliver herefter ambassadør i Addis Abeba i Etiopien.
Ambassaden i Helsinki får Jakob Nymann Lindegreen som chef og Jesper Kammersgaard skal til Rabat i Marokko. Kontorchef Anders Lønstrup Graugaard tiltræder som chargé d’affaires i Yangon i Myanmar, hvor diplomatposten nedskaleres fra en ambassadørstilling i dansk protest over militærstyret.
Endelig bliver Jes Brogaard Nielsen, der i øjeblikket er kontorchef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, ny ambassadør i Sofia i Bulgarien.
Rokaden træder i kraft 1. september 2021.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- For Jakob Ellemann kom pligten først. Til sidst kunne han ikke tænde opvaskemaskinen
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder
















