Bliv abonnent
Annonce

Danmark er verdens bedste til at bekæmpe fattigdom

6. januar 2015 kl. 11.33

Endnu engang er Danmark nummer et på den amerikanske tænketank Center for Global Developments index over, hvilke lande der bidrager mest til at hjælpe verdens fattigste lande. 

”Fattigdomsbekæmpelse handler ikke kun om kroner og ører, men om at tilrette vores handelspolitik og andre politikområder, så udviklingslandene får mest muligt ud af det. Og her glæder det mig, at Danmark endnu engang ligger helt i top,” siger handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S)

Indekset måler på syv parametre: Handel, finansiering, migration, miljø, sikkerhed, teknologi og udviklingsbistand - samt helheden. Danmark ligger helt i top på udviklingsbistanden samt teknologi.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026