Danmark er verdens bedste til at bekæmpe fattigdom
6. januar 2015 kl. 11.33
Endnu engang er Danmark nummer et på den amerikanske tænketank Center for Global Developments index over, hvilke lande der bidrager mest til at hjælpe verdens fattigste lande.
”Fattigdomsbekæmpelse handler ikke kun om kroner og ører, men om at tilrette vores handelspolitik og andre politikområder, så udviklingslandene får mest muligt ud af det. Og her glæder det mig, at Danmark endnu engang ligger helt i top,” siger handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S)
Indekset måler på syv parametre: Handel, finansiering, migration, miljø, sikkerhed, teknologi og udviklingsbistand - samt helheden. Danmark ligger helt i top på udviklingsbistanden samt teknologi.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Christian Friis Bach til veteran: Dit angreb på mig er hverken rimeligt eller rigtigt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund















