Bliv abonnent
Annonce

Danmark giver 300 millioner kroner til hungersnød

Foto: Rasmus Flindt Pedersen
13. marts 2017 kl. 07.02

Den danske regering afsætter 300 millioner kroner til at bekæmpe fødevarekrisen i området omkring Afrikas Horn. Det oplyser Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

Meldingen kommer, efter FN har appelleret om øget humanitære bidrag til regionen. Samtidig har flere partier opfordret regeringen til at gribe ind overfor hungersnøden, hvor op imod 100.000 sudanesere risikerer at dø af sult som følge af den hungersnød, der blev erklæret i den nordlige del af landet i februar.

”Jeg er netop vendt hjem fra Kenya, hvor jeg har fået et førstehåndsindtryk af den krise, som udspiller sig disse dage. Situationen på Afrikas Horn bliver mere og mere desperat for hver dag, der går. FN's humanitære bevillinger er voldsomt underfinansierede, og millioner af mennesker er ved at dø af sult,” siger udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) og tilføjer:

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026