Bliv abonnent
Annonce

Danmark sender ekstra millioner i nødhjælp til Ukraine

11. februar 2015 kl. 16.03

Antallet af internt fordrevne i Ukraine er nu tæt på en million mennesker, vurderer FN. Det er en stigning på over 400.000 alene i løbet af de sidste to måneder. Hertil kommer, at over 600.000 mennesker har måttet flygte ud af landet. 

Den danske regering har derfor besluttet at sende ekstraordinær nødhjælp for 10 millioner kroner til landet.

Det skriver Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

"Selvom vi får en fredsaftale, så lider civilbefolkningen stadig voldsomt. Den kolde vinter er livstruende for de mange mennesker på flugt, og der er et akut behov for at hjælpe de nødlidende med at få tag over hovedet og holde varmen. Det handler om telte, senge, soveposer og hjælp til varmeforsyning og reparation af huse," siger udviklingsminister Mogens Jensen (S) i en pressemeddelelse. 

Det danske bidrag går via FN's Flygtningehøjkommissariat (UNHCR), som yder beskyttelse og livreddende aktiviteter for internt fordrevne og flygtninge. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026