Rosa Lund
Leila StockmarrEL-profil sygemelder sig fra Folketinget

Enhedslistens Rosa Lund tager orlov fra Folketinget. Det skriver hun på Facebook.
Årsagen er den kroniske sygdom sclerose, der er gået i udbrud. Derfor vil hun være sygemeldt frem til 8. januar.
"I lang tid har sygdommen været under kontrol, men lige efter valgdagen den 1. november, fik jeg svar på min seneste MR-scanning. Der er desværre kommet nye pletter på min hjerne, som er tegn på aktivitet i min sygdom," lyder det.
Derfor skal den 35-årige profil skifte til en ny form for medicin med en del bivirkninger. Rosa Lund er usikker på, hvordan hendes krop vil tage imod den.
"Sidst, jeg skiftede medicin, arbejdede jeg mens det skete, og stod blandt andet i Enner Mark Fængsel sammen med retsudvalget, da jeg skulle tage de nye piller. Jeg var helt overbevist om at det var det rigtige at gøre i situationen. I bagklogskabens klare lys kan jeg se, at det var det ikke," skriver hun og tilføjer:
"Derfor er jeg nødt til at have fuldt fokus på mit helbred."
Rosa Lund er netop blevet genvalgt som folketingsmedlem for Enhedslisten, som hun har repræsenteret siden 2019. Hun er partiets rets-, udlændinge- og ligestillingsordfører.
Leila Stockmarr bliver suppleant.
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl

















