EU arrangerer donorkonference for at samle nødhjælp til Tyrkiet og Syrien efter jordskælv

9. februar 2023 kl. 10.30
EU vil samle ind til nødhjælp til de nødstedte områder i Tyrkiet og Syrien, der tidligere på ugen blev ramt af et ødelæggende jordskælv.
Det meddeler EU-Kommissionen og det svenske EU-formandskab i en pressemeddelelse.
"Vi sender allerede nu en besked til befolkningen i Tyrkiet og Syrien: EU vil støtte jeres samfund. Ingen skal nemlig efterlades alene, når en tragedie som denne rammer et folk", udtaler EU's Kommissions formand Ursula von der Leyen i pressemeddelelsen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Udvikling fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- For Jakob Ellemann kom pligten først. Til sidst kunne han ikke tænde opvaskemaskinen
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder















