Bliv abonnent
Annonce

EU klar med nyt forslag til særlige toldregler for fattige lande

Det er især tekstiler og beklædningsgenstande, som GSP-landene eksporterer til EU. På billedet ses en tekstilfabrik i Dhaka, Bangladesh.
Det er især tekstiler og beklædningsgenstande, som GSP-landene eksporterer til EU. På billedet ses en tekstilfabrik i Dhaka, Bangladesh.Foto: Rafiqur Rahman/Reuters/Ritzau Scanpix
22. september 2021 kl. 22.00

Det er på tide med en modernisering af de såkaldte GSP-regler, der fjerner eller sænker tolden på eksportvarer fra verdens mindst udviklede lande til EU.

Sådan lyder det fra EU-Kommissionen, der onsdag meldte sig klar med et bud på en opdatering. 

Fakta

Sådan er de 67 lande fordelt

GSP, hvor EU sænker sine importafgifter til højst to tredjedele af landenes eksport:

  • Congo
  • Cookøerne
  • Indien
  • Indonesien
  • Kenya
  • Mikronesien
  • Nauru
  • Nigeria
  • Niue
  • Samoa
  • Syrien
  • Tadsjikistan
  • Tonga
  • Usbekistan
  • Vietnam

GSP+, der er rettet mod sårbare lavindkomst og lavere middelindkomst lande, som har ratificieret og implementeret 27 internationale konventioner om menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, miljø og klima. Landene har toldfrihed på to tredjedele af alle toldlinjer:

  • Armenien
  • Bolivia
  • Filippinerne
  • Kap Verde
  • Kirgisistan
  • Mongoliet
  • Pakistan
  • Sri Lanka

 EBA, hvor de mindst udviklede lande får told- og kvotefri adgang til EU for alt undtagen våben og ammunition:

  • Afghanistan
  • Angola
  • Bangladesh
  • Benin
  • Bhutan
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Cambodia
  • Comorerne
  • Den Centralafrikanske Republik
  • Djibouti
  • DR Congo
  • Eritrea
  • Ethiopien
  • Gambia
  • Guinea
  • Guinea-Bissau
  • Haiti
  • Kiribati
  • Laos
  • Lesotho
  • Liberia
  • Madagascar
  • Malawi
  • Mali
  • Mauritanien
  • Mozambique
  • Myanmar
  • Nepal
  • Niger
  • Rwanda
  • São Tomé og Príncipe
  • Senegal
  • Sierra Leone
  • Salomonøerne
  • Somalia
  • Sudan
  • Sydsudan
  • Tanzania
  • Tchad
  • Togo
  • Tuvalu
  • Uganda
  • Vanuatu
  • Yemen
  • Zambia
  • Ækvatorialguinea
  • Østtimor

Kilde: List of GSP beneficiary countries 2019 og um.dk

"I fem årtier har EU's GSP støttet sårbare lande i at vokse på en bæredygtig måde ved at give dem privilegeret adgang til EU-markedet," siger handelskommissær Valdis Dombrovskis i en pressemeddelelse.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026