
11. juni 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Djøf-stortion, gedemarkedet i Allinge og lobbyfest. Et kært barn har mange navne, og alle navnene har deres sandhed, for Folkemødet kan give dig det, du beder det om.
Festivalen er et mikrokosmos for dansk politisk kommunikation og lobbyisme: Der er lige så meget kvalitet, mangel på kvalitet, gode debatter, dårlige debatter, varm luft, kloge perspektiver, netværksfrokoster, traditioner, innovation, kopiering, kaffemøder og fester som i vores politiske kultur generelt.
Men på en festival på tre dage, med op mod 4.000 events, er det tæt på umuligt at få overblik og sikre sig, at man bruger sin tid i Allinge fornuftigt.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling



















