Hjemsendt forsvarschef truer med at sagsøge ministeriet: Ikke en "skygge" af saglig begrundelse

Hjemsendte forsvarschef Flemming Lentfer er villig til at sagsøge Forsvarsministeriet.
Det skriver TV 2 og DR på baggrund af et brev til ministeriet sendt af Flemming Lentfers advokat, Torben Koch, som de to medier er kommet i besiddelse af.
I brevet, der er sendt til Forsvarsministeriet, skriver Koch, at hans "klient er indstillet på at sagsøge ministeriet" med den begrundelse, at hjemsendelsen af Flemming Lentfer er sket "på baggrund af manglende saglige hensyn".
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen
- F&P: Danmark skal bruge pensionsformuen strategisk i den nye verdensorden
- Generalsekretær: Danmarks engagement i Syrien har været præget af religiøs blindhed
- Markant stigning i ngo-bidrag til dansk skyggerapport om menneskerettigheder














